Banky v USA

V minulém článku jsem vám slíbila, že o bankách a penězích se ještě zmíním zvlášť. Myslím si, že tohle je dost podstatné a možná se nakonec vyhnete nepříjemným komplikacím, které jsme měli my po příjezdu do Čech. Pokud se ptáte, jak je to se založením účtu, správou financí, poplatky a dalším, tak pokračujte ve čtení.

Založit si účet není až tak složité. V první řadě, všechny šeky mají splatnost 120 dní, takže pokud vás netlačí finanční tíseň a máte ještě ono kapesné z domova, tak dlouhou dobu ani banku využít nemusíte. My jsme do banky šli poprvé asi až po měsíci. Chtěli jsme mít jeden účet dohromady, protože jsme se dohodli, že všechny peníze, které vyděláme, společně taky utratíme a o zbytek se férově rozdělíme. Sandusky je malé město, takže moc možností s výběrem bankovní instituce nemáte. My jsme zvolili 5/3 Bank, která je v Ohiu poměrně běžná. Založení účtu bylo jednoduché, za vedení účtu se neplatily žádné poplatky, takže se nám systém líbil. Vložili jsme na účet první šeky a bylo hotovo, za týden nám na poštu do Commons přišel dopis s kreditkou a mohli jsme vesele utrácet.

Založili jsme si účet Savings/Checkings, což je asi nejběžnější typ účtu. Systém je úplně jednoduchý, peníze, které chcete utrácet, si dáte na Checkings a pokud máte větší obnos peněz, dáte ho na Savings. Z téhle části účtu se peníze nedají vybrat, ale můžete je kdykoliv pomocí internetového bankovnictví nebo i obyčejného bankomatu převést na Checkings. Je to taková pojistka, pokud by vám někdo ukradl kartu, aby nevybílil celý účet. Takže my jsme na Checkings měli třeba kolem 200 dolarů a když peníze docházely, převedli jsme další.

Jedinou potíž, kterou jsme měli na začátku, bylo aktivování karty. Telefonicky přes hlasový systém kartu aktivujete, zadáte si PIN kód a můžete ji používat. Jenže já měla trochu problém tomu hlasu rozumět, takže pokaždé, když jsem něco špatně zadala, mě to automaticky přesměrovalo na Info linku, kde jsem asi stokrát řekla, co mě trápí, ale vyšlo to asi až podesáté :-) Takže, číslo karty zadáváte bez jakéhokoliv znaku, jen těch 12 číslic, pak zadáte datum narození ve formě MM/DD/RR, poslední čtyři číslice vašeho SSN a nakonec si zvolíte PIN. To je celý zázrak :-)

S bankou bylo vše v pohodě. Já si zařídila Direct Deposit, takže už jsem nemusela nosit do banky šeky a peníze mi na účet chodily rovnou, což bylo fajn. Jen je dobré to zařídit ihned, protože to trvá myslím dvě výplaty, než to zaktivují. Zařídí vám to na HR a hodně si tím zjednodušíte život. Když se blížil náš odjezd, došli jsme do banky, jak to bude se zrušením účtu. Nešlo o velké přípravy, vyplnili jsme papír, k jakému datu chceme náš účet zrušit, a bylo vyřízeno. Pak už jen stačilo účet vybrakovat a mohli jsme jet domů.

Co je ale rozhodně nutné říct je to, co je docela velkým zdrojem příjmů pro banky. A to jsou poplatky za transakce. Lépe řečeno poplatky za vybírání z cizích bankomatů a případné transfery mezi účty. V Pittsburghu a v Chicagu ještě 5/3 Bank pobočky měla, takže všechny výběry jsme měli zdarma. Když jsme se ale přesunuli víc na jih po pobřeží, museli jsme používat cizí bankomaty a tam nám napálili poplatky. Za výběr z cizího bankomatu zaplatíte 3 dolary. To by ještě šlo. Horší bylo (a to jsme zjistili až v Čechách), že 5/3 Bank si naúčtovala další 2 dolary za to, že jsme při výběru nebo i dotazu na zůstatek nepoužili jejich bankomat! Takže když jsme s velkou slávou vybrali všechny peníze a přijeli domů, zjistili jsme, že máme na účtu zůstatek -18 dolarů a účet nám nezavřeli. Proběhla velká diskuse s bankou, jak problém vyřešit. Dokonce jsem měla snahu peníze na účet poslat, ale za těch 18 dolarů si řekli 15 dolarů za převod mezi bankami, a kdybych peníze poslala z českého účtu, bylo by to dalších 300 korun pro mou banku. Nakonec se to vyřešilo samo, CP nám dodatečně na účet poslal zbytek výplaty, což bylo asi 23 dolarů, na účtu byl pozitivní zůstatek a bylo možné ho uzavřít. Po určité době by účet, i s negativním zůstatkem, zavřeli, ale dluh by postoupili jisté společnosti, která eviduje všechny dluhy. To by při opětovném návratu do Států mohlo znamenat komplikace se založením nového účtu, případně i koupí nějakého zboží a tak. Takže za mě radím nezkoušet a radši si na to dávat pozor. Internetové bankovnictví naštěstí funguje velmi rychle a můžete téměř okamžitě vidět všechny toky peněz na účtu, takže vám neuniknou naúčtované poplatky tak jako nám.

Jeden náš kamarád nám taky poradil zajímavou věc, a to mít účet v několika měnách. Sám říkal, že má kus účtu v korunách, kus v eurech a kus v dolarech a nemá s tím potíže. Je ovšem otázka, kolik by stál převod šeku na takový účet. Rozhodně se ale zeptejte v bance úplně na všechno a především na ty poplatky. V Sandusky je pak ještě Wood Forest, ale tam jsem slyšela, že jsou zbytečné prodlevy s uzavřením účtu a navíc nějaké poplatky, takže v tomhle zvítězila 5/3 Bank.

Doufám, že vám dnešní článek bude prospěšný a pokud budete mít dotazy, neváhejte a ptejte se :-)

P.S.: Od banky jsme nedávno dostali šek na 2 dolary a 14 centů, co na účtu zbyly..:-)

Sdílej článek na sociálních sítích:

Na webu Srovnejto.cz naleznete výhodné cestovní pojištění do USA

One thought on “Banky v USA

 1. Ahoj,
  náhodou jsem narazil na způsob jak fakt levně posílat peníze mezi různými měnami.
  Normálně si obě banky (tam kde odesíláme i přijímáme peníze) účtují nehorázné poplatky a navíc peníze převádějí podle hodně nevýhodného kurzu.
  Tady používají oficiální kurz a když přistoupíte přes následující odkaz, tak je to i ZDARMA bez poplatku.

  https://transferwise.com/u/b4672

  Je to služba TransferWise a fakt to funguje. Použil jsem to už několikrát, poslal dohromady několik desítek tisíc a všechno dorazilo bez problémů. Bohužel jsem to neznal už dřív a tak když jsem převáděl peníze z Nového Zélandu do ČR přišel jsem o několik tisíc.

  Tak jsem chtěl poradit, ať ušetříte nějaké ty těžce vydělané prachy.
  Tomáš P.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>